1

Aranżacja pokoju dla dziecka

Najmłodsi członkowie rodziny również potrzebują przestrzeni tylko dla siebie, warto więc postarać się, aby dziecko posiadało w domu własną przestrzeń. Jest nią z pewnością pokój dziecinny, który pełni funkcję sypialni, miejsca do nauki, placu zabaw, ale nie tylko – pokój dziecka w każdej chwili może przemienić się w tor wyścigowy, dżunglę, zamek lub rakietę kosmiczną. Powinien być miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla dziecka, ale również przestrzenią, która pobudza wyobraźnię oraz rozwój najmłodszych członków rodziny.

Kolory w pokoju dziecięcym

Na jakie kolory postawić w pokoju dziecinnym? Zasada – niebieski dla chłopca i różowy dla dziewczynki powoli odchodzi do lamusa. Najmłodsi na pewno najlepiej będą czuć się we wnętrzach jasnych, z przyjazną atmosferą, dlatego dobrym wyjściem są ciepłe barwy. Uniwersalnym rozwiązaniem jest biel, która stanowi doskonałe tło dla różnych kolorowych elementów wyposażenia pokoju dziecinnego i „dorasta” z dzieckiem. Z pewnością jednak w pokoju nie powinno zabraknąć kolorów, które pobudzą kreatywność i wprowadza do wnętrza przyjazny, wesoły klimat. Poza kolorowymi zabawkami i tekstyliami, aranżację możemy uzupełnić o barwny dywan lub wzorzystą tapetę na jednej ze ścian. Mały człowiek często zmienia zainteresowania, dlatego kiepskim pomysłem jest urządzanie pokoju „tematycznego”. Lepiej, kiedy postawimy na łatwe do wymiany akcenty związane z pasją dziecka, na przykład pościel z ulubionym motywem, plakat z ukochanym bohaterem lub półka przeznaczona na najnowsze zbiory malucha.

Aranżacja pokoju dziecięcego

Organizując pokój dziecka zadbajmy, aby pociecha miała miejsce do przechowywania swoich zabawek, książek i innych skarbów. Odsłonięte półki mogą okazać się mało praktyczne. Dobrym pomysłem są za to szuflady, w których wygodnie można pochować większe i mniejsze przedmioty. Duże worki lub pudła to także dobre metody na organizację i zachowanie porządku w dziecięcym pokoju.

Rodzice z pewnością nie powinni zagracać pokoju dziecka. Maluchy na ogół bawią się ograniczoną liczbą zabawek, wiele przedmiotów stoi nieużywanych, a ich jedyną funkcją jest łapanie kurzu i tworzenie bałaganu. Zbyt duża liczba pluszaków, samochodów, lalek i innych zabawek zajmują przestrzeń, którą można kreatywnie wykorzystać w inny sposób.

Ważnym elementem każdego wnętrza jest oświetlenie. Nie inaczej jest w pokoju dziecinnym. Nie powinno w nim zabraknąć głównego źródła światła oraz dodatkowych lampek, na przykład kinkietów lub lampki nocnej przy łóżku. Mały uczeń potrzebuje też dobrej lampki na biurku. W miarę możliwości postarajmy się o dostęp naturalnego światła, zrezygnujmy z ciężkich firan i zasłon.