1

Czym ozdobić salon?

Salon to najważniejszy pokój w domu. Stanowi jego serce, jest miejscem spotkań i centrum życia rodzinnego. W salonie przyjmujemy gości i urządzamy przyjęcia. Dlatego staramy się, aby pokój dzienny był nie tylko funkcjonalny, ale również piękny i stylowy. Duże znaczenie mają kolory ścian, wykończenie podłogi oraz meble, jednak to nie wszystko. Bardzo często o charakterze wnętrza decydują drobiazgi, czyli akcesoria i dekoracje. Mamy tu wiele możliwości – nie zmieniamy często koloru ścian, podłogi lub sprzętów, za to dekoracje możemy modyfikować o wiele częściej. Jakie dodatki do salonu wybrać, aby robił wrażenie?

O czym należy pamiętać?

Podczas dobierania dodatków powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jedną kwestię. Ważna jest oczywiście stylistyka, którą decydujemy się wprowadzić do wnętrza, ale na pierwszym miejscu są gust i potrzeby właścicieli. Salon, tak jak każde pomieszczenie w domu, powinien być dostosowany do jego mieszkańców. Oto kilka pomysłów na podkreślenie stylu i stworzenie wyjątkowego salonu.
Ciekawym sposobem na dodanie wnętrzu charakteru są ozdoby na ścianie. Fototapeta z pięknym krajobrazem albo urokliwą uliczką lub też naklejki z napisem albo oryginalnym wzorem podkreślają indywidualność właścicieli i ich domu. Ten trend możemy wykorzystać również, wieszając na ścianach grafiki lub plakaty z hasłami, na przykład związanymi z rodziną.

W zgodzie ze swoim hobby

Miłośnicy książek, którzy marzą o biblioteczce, mogą właśnie w taki kreatywny sposób ozdobić salon. Półki zawieszone na całej szerokości pokoju lub duży regał, zapełnione ulubionymi książkami to efektowna dekoracja, a przy tym praktyczna, ponieważ możemy mieć je zawsze pod ręką. Z kolei fani filmów mogą postarać się wyróżnić telewizor. Zamiast kupować zwykłe meble pod RTV, możemy pokusić się o bardziej interesujące sprzęty, o nowoczesnym designie lub wprost przeciwnie – w tradycyjnym stylu. Taki mebel będzie dobrym uzupełnieniem aranżacji, ale może być również interesującym przełamaniem.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie pełni ważną rolę w każdym wnętrzu. Powinno być funkcjonalne, jednak do wyboru mamy tak wiele dekoracyjnych i stylowych lamp, abażurów, kloszy, kinkietów, że warto to wykorzystać. Oryginalna lampa o wyjątkowym charakterze może być tym elementem, który odmieni charakter salonu. Dlatego podczas zakupów nie traktujmy kwestii oświetlenia wyłącznie użytkowo, ale pomyślmy też o funkcji dekoracyjnej.

W salonie świetnie sprawdzą się wszystkie te elementy, które wskazują na rodzinny, ciepły charakter wnętrza – wspólne zdjęcia, pamiątki ze wspólnych wypraw, trofea i samodzielnie wykonane ozdoby. Takie bibeloty stworzą w salonie ciepłą atmosferę.