1

Czy sypialnia może być bez okna?

W sypialni odpoczywamy po całym dniu pracy, ale również budzimy się do wyzwań. Aranżacja pokoju sypialnego musi więc sprzyjać nocnemu wypoczynkowi, ale jednocześnie łagodnie pobudzać do działania o poranku. Najważniejszym sprzętem w sypialni jest bez wątpienia łóżko. Wygodny, dobrze dobrany mebel to gwarancja zdrowego snu. Sypialnia jako osobny pokój to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ możemy w nim umieścić tylko elementy wyposażenia niezbędne do relaksu, bez niepotrzebnych sprzętów, które odwracają uwagę, takich jak telewizor i meble. Pokój sypialny możemy również urządzić w innym stylu niż resztę domu, z naciskiem na stworzenie w nim atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi. Poranne odsłonięcie okien i pobudka po dobrze przespanej nocy to miły rytuał, który dobrze nastraja na resztę dnia.

Gdy ogranicza nas metraż

Niektóre osoby mają do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, dlatego pokój sypialny muszą wydzielać kosztem innych pomieszczeń. Taka sypialnia ma często niewielkie rozmiary, co nie musi być problemem. Inaczej jest w sytuacji, gdy w pokoju sypialnym nie pomieści się okno. Czy sypialnia bez dostępu naturalnego światła może być przytulna?
Małe pomieszczenia bez okien mogą przytłaczać i sprawiać dość klaustrofobiczne wrażenie. Dlatego pierwszym celem, jaki powinni postawić przed sobą właściciele sypialni pozbawionej okien jest optyczne powiększenie przestrzeni oraz rozjaśnienie wnętrza.

Siła kolorów

Bardzo ważną rolę w tym przypadku odgrywają kolory. Najlepszym rozwiązaniem są jasne, najlepiej białe, ściany, sufit i podłoga. Biel wizualnie „otwiera” przestrzeń, nadaje mu lekkości. Biała sypialnia doskonale wpisze się w każdą stylistykę – biały kolor pasuje do wnętrz nowoczesnych, klasycznych, romantycznych lub w stylu skandynawskim. Białe ściany będą ładnie odbijać światło z lamp, dzięki czemu sypialnia będzie wydawała się jaśniejsza, nawet pomimo braku źródeł naturalnego światła. Nie oznacza to, że do pokoju sypialnego bez okna nie możemy wprowadzić koloru. Powinny być to jednak barwy z jednej palety kolorystycznej, które nie przytłoczą pokoju. Warto zdecydować się na szarości lub odcienie pastelowe.

Minimalizm w aranżacji

Kolejna kwestia, którą trzeba przemyśleć, to liczba sprzętów. W sypialni pozbawionej okna trzeba je ograniczyć – najlepiej, jeśli w pokoju pozostawimy łóżko i ewentualnie szafki nocne. Inne meble niepotrzebnie zagracą i obciążą sypialnię, do której nie dociera naturalne światło. To samo tyczy się dodatków i akcesoriów – wybierzmy tylko kilka ulubionych dekoracji. Brak okna sprawia, że na znaczeniu zyskują sztuczne źródła światła. Niezbędna jest główna lampa, dobrym pomysłem jest wykorzystanie także dodatkowych źródeł światła, takich jak na przykład kinkiety. Zadbajmy o to, aby klosze lamp były jasne, aby jak najwięcej światła docierało do sypialni.