1

Jak dobrać dywan?

Podłoga to niezbędny element wykończenia każdego domu. Do wyboru mamy wiele możliwości. Na posadzce możemy położyć miękką wykładzinę, eleganckie panele lub stylowe kafelki. Możemy zdecydować się także na surowy i nowoczesny beton. Podłoga powinna być dopasowana do stylu wnętrza, ale trzeba wziąć pod uwagę także potrzeby i styl życia domowników. Bardzo często na naszej podłodze kładziemy dywan. Doskonale sprawdza się na panelach i kafelkach – zdobi i ociepla wnętrze. Bardzo ciekawie będzie prezentował się na betonie – stworzy interesujący kontrast faktur. Oryginalnym sposobem na aranżację jest ułożenie dywanu na wykładzinie. To rozwiązanie dla odważnych, którzy nie boją się eksperymentów. Aby dywan dobrze wyglądał we wnętrzu, trzeba go odpowiednio dobrać. Oto kilka podpowiedzi, jak znaleźć model, który będzie pięknym uzupełnieniem wystroju wnętrza.

Na co zwrócić uwagę?

W każdym przypadku na uwadze trzeba mieć jeden czynnik: jakość. Pamiętajmy, że dywan będzie jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia, dlatego musi być wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Przede wszystkim należy zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczenia. W pokoju dziecinnym dobrym wyborem będzie dywan we wzory, który wniesie radosną atmosferę do wnętrza. Na wzorzystej powierzchni zabrudzenia – częste w pokoju dziecinnym – będą mniej widoczne. W salonie, ze względu na reprezentacyjny charakter wnętrza, możemy pozwolić sobie na duży dywan w eleganckim stylu. Z kolei w sypialni najlepiej postawić na modele puszyste i miękkie, które ocieplą pokój i będą przyjazne dla stopy. Do łazienki najlepiej wybrać dywan mały i cienki, który bez problemu wrzucimy do pralki, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać go w czystości.

Spójna aranżacja

Dywan trzeba dostosować do reszty wystroju. Może być on kupiony na samym końcu. Dobierając dywan, należy wziąć pod uwagę styl wnętrza. W tradycyjnym pomieszczeniu dobrze będzie pasował dywan elegancki, w bogate wzory. W nowoczesnym wnętrzu najlepiej postawić na minimalizm i czyste formy. W pokoju urządzonym w stylu skandynawskim sprawdzi się dywan gładki, w jasnym kolorze. Zwróćmy uwagę, aby dywan komponował się z resztą aranżacji, to znaczy nawiązywał do pozostałych elementów wyposażenia kolorem lub wzorem. Jeśli we wnętrzu znajduje się wiele kolorowych akcentów, lepiej zdecydować się na prosty dywan, który nie będzie tworzył wrażenia chaosu. Jeśli natomiast wnętrze jest urządzone oszczędnie, w stonowany sposób – kolorowy, wzorzysty dywan może nadać mu oryginalnego charakteru.

Dywany możemy podzielić na różne rodzaje – wełniany dywan pięknie wygląda w luksusowych wnętrzach, dywan typu shaggy podkreśla nowoczesność pomieszczenia, z kolei patchwork wnosi ciepłą, a jednocześnie kreatywną atmosferę. Nie zapominajmy jednak o podstawowym czynniku, bez którego nie obejdą się żadne zakupy – o naszym guście.