1

Beton architektoniczny w kuchni – wady i zalety

Modny, nieco ascetyczny i bardzo ekstrawagancki – beton architektoniczny zdobywa uznanie wśród osób projektujących wnętrza modernistyczne, industrialne i minimalistyczne. Płyty betonowe prezentują się nader intrygująco, nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, wydają się naprawdę doskonałym materiałem wykończeniowym do kuchni, czy jest to jednak optymalne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia? Jakie są plusy i minusy betonu architektonicznego w kuchni?

(Nie)zwykły beton

Beton architektoniczny budzi wiele emocji. W istocie jest on wykonany z powszechnie znanego betonu wysokiej klasy z przeznaczeniem do celów dekoracyjnych. Wytwarza się go głównie poprzez natrysk mieszanki do form, dzięki czemu można uzyskać dowolny wzór i fakturę. Istnieje możliwość pigmentacji, co zwiększa paletę możliwości aranżacyjnych, niemniej najbardziej pożądanym jest ten o naturalnym, szarym kolorze.

Więcej zalet niż wad

Płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego to przede wszystkim zalety. Z uwagi na samą charakterystykę materiału są one odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, wysoką temperaturę i wodę, a tym samym spełniają najważniejsze oczekiwania, jakie są stawiane materiałom do wykończenia kuchni. Dodatkowo należy zauważyć, że misternie ułożone płyty idealnie izolują wnętrze akustycznie i pozwalają dowolnie modelować wnętrze poprzez zmianę koloru.

Minusem jest waga płyt, która może sięgać nawet 50 kg. Z uwagi na ten fakt wymagają one solidnego, wzmocnionego podłoża oraz wysokiej jakości mocowań. Warto także pamiętać, by wszystkie płyty były właściwie zaimpregnowane, w przeciwnym wypadku może pojawić się problem trudnych do usunięcia, tłustych plam.

Ponadto beton architektoniczny nie jest łatwym materiałem do aranżacji. Bardzo łatwo w jego przypadku o pomyłkę, która może sprawić, że kuchnia będzie się prezentowała jak nieprzyjazny bunkier, a nie miejsce, w którym najczęściej spotykają się domownicy. Dlatego decydując się na umieszczenie tego materiału w kuchni, powinno się jednocześnie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych architektów wnętrz, którzy odpowiednio złagodzą tę minimalistyczną, nieco industrialną aranżację.