1

Czy jadalnia musi być oddzielnym pomieszczeniem?

Wielu osobom jadalnia jawi się jako osobne pomieszczenie, umiejscowione gdzieś pomiędzy salonem a kuchnią. Tak postrzegana, nader często jest pomijana w mniejszych mieszkaniach – czy słusznie? Czy jadalnia musi być oddzielnym pomieszczeniem?

Jej wielka rola

Posiadanie jadalni nie jest zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli dużych metraży. Wystarczy zastosowanie kilku sprytnych rozwiązań, które pozwalą nam ją wydzielić z przestrzeni kuchennej lub z salonu. Jej istotą nie jest bowiem wielkość, ale funkcjonalność i wygoda. Jadalnia powinna być miejscem kojarzonym ze wspólnymi posiłkami i rozmowami.

Serce kawalerek

W zależności od tego, jak usytuowana jest kuchnia i czy istnieje możliwość połączenia jej z pokojem, tak planujemy naszą minimalną jadalnię. Idealnym dla niej miejscem jest blat przy oknie, który, chociaż nie pozwala na ustawienie krzeseł tylko z jednej strony, ma inne zalety – widok z okna oraz bliskość podczas jedzenia. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie antresoli, a ściślej rzecz ujmując, miejsca pod nią. Tak umiejscowiona jadalnia, dobrze oświetlona punktowymi lampkami, stanie się jednym z milszych miejsc kawalerki.

Większe i śmielsze

W większych mieszkaniach możliwości jest naprawdę sporo. Okrągły stół ze wsuwanymi całkowicie krzesłami nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie staje się elementem idealnie komponującym się z charakterem jadalni. Aranżując ją w kuchni lub salonie, pamiętajmy o oczywistym wydzieleniu przestrzeni i odróżnieniu jej od całości. Może to być miejsce o innej kolorystyce lub oddzielające się od kuchni ławą, za którą będzie umiejscowiony stół i krzesła. Ponadto należy pamiętać, że stoły w jadalni wymagają właściwego oświetlenia.