1

Czy można zaprojektować ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku?

Wielu inwestorów jest przekonanych, że ogrzewanie podłogowe można montować wyłącznie w domach jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że także właściciele mieszkań mogą zastosować to rozwiązanie. Jest to jednak poważna inwestycja, do której należy się w specjalny sposób przygotować.

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Duże znaczenie ma wybór rodzaju ogrzewania. Wodne ogrzewanie podłogowe najkorzystniej jest zaplanować już na etapie projektu, jeszcze przed ułożeniem wylewki. Zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego przy okazji remontu, a także w już wybudowanym mieszkaniu, jest skomplikowane i kosztowne.

Rozwiązaniem dla osób, które nie uwzględniły ogrzewania podłogowego w projekcie, jest elektroniczna mata podłogowa. Montaż tego rodzaju instalacji jest stosunkowo prosty i można go przeprowadzić także w mieszkaniu.

Ważną kwestią jest wybór pokrycia posadzki. Część osób martwi się, że decydując się na ogrzewanie podłogowe, muszą zdecydować się na materiał, który ma niski opór cieplny. Właściciele mieszkań nie muszą jednak decydować się na montaż płytek w każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się także odpowiednie drewno, jednak jeśli planujemy drewnianą posadzkę, należy powiedzieć o tym projektantowi, ponieważ wymaga ono odpowiedniego rozłożenia elementów grzewczych.

Kolejnym istotnym aspektem, który należy uwzględnić w trakcie projektowania ogrzewania podłogowego w mieszkaniu, jest ustawienie mebli. Duże, masywne sprzęty, ustawione nad rurami grzewczymi, na pewno utrudnią cyrkulację ciepłego powietrza.