1

Jak nowocześnie urządzić łazienkę?

Łazienka to wnętrze niezbędne w każdym domu i mieszkaniu. Powinna być przede wszystkim funkcjonalna, czyli dostosowana do potrzeb i trybu życia domowników. Warto także zadbać o jej wystrój. Najlepiej, aby aranżacja łazienki pasowała do stylu innych pomieszczeń i tworzyła z nimi spójną całość. W jaki sposób urządzić łazienkę, aby była nowoczesna i komfortowa?

Nowoczesny, współczesny styl nie zamyka się w sztywnych ramach, jednak jest różnorodny. Nowoczesna stylistyka kojarzy nam się najczęściej z minimalizmem i prostotą – czasem surową, czasem bardziej przytulną. W nowoczesnych wnętrzach duże znaczenie ma funkcjonalność oraz dobre wykorzystanie przestrzeni. Nie powinno zabraknąć w nich współczesnych technologii, dzięki którym życie staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Nowoczesne wnętrze może być chłodne i surowe, z ograniczoną kolorystyką, betonem na podłodze i minimalną liczbą sprzętów. Nowoczesność we wnętrzu to jednak także drewno, proste, ale nawiązujące do klasycznych rozwiązań sprzęty oraz ciepły i przytulny klimat. Na nowoczesną łazienkę również możemy mieć kilka pomysłów!

Projekt nowoczesnej łazienki często przypomina układ salonu kąpielowego. Jest podzielona na trzy osobne strefy. Służącą do przygotowania – powinny w niej znaleźć się umywalka i lustro – toaletową oraz wypoczynkową. Ważną rolę odgrywa przestrzeń. Efekt przestrzeni pomagają uzyskać na przykład jasne barwy i lustra. Warto także postarać się o dobre oświetlenie, a w miarę możliwości zapewnić dostęp naturalnego światła.

W nowoczesnej łazience elementy wyposażenia powinny tworzyć harmonijną spójność. W takim wnętrzu dobrze prezentują się stonowane, neutralne kolory, przede wszystkim czerń, biel i szarość, jednak można również pokusić się o ciekawy, przyciągający wzrok detal, na przykład ścianę pokrytą kolorową, błyszczącą lub wzorzystą mozaiką. Tradycyjną podłogę z kafelek może zastąpić wzorzysta, cementowa posadzka lub płytki, które fakturą przypominają drewno – ocieplają one wnętrze i tworzą w nim bardziej przytulny klimat, który sprzyja relaksowi.

Sprzęty i armatura w nowoczesnej łazience mają zwykle formę prostych brył. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu współczesny styl, ale jest również wygodne. Urządzenia o prostej konstrukcji łatwiej jest utrzymać w czystości. Typowym elementem w nowoczesnej łazience jest umywalka nablatowa, dzięki której możemy lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Prostotę i minimalizm łazienki pomogą podkreślić lub przełamać dodatki – takie jak ręczniki oraz pojemniki na łazienkowe akcesoria. To dobry sposób, aby wprowadzić do wnętrza trochę koloru i energii.