1

Obrazy w mieszkaniu – jak je wieszać?

Ściany bez dekoracji wyglądają na puste i smutne. Obrazy, ramki ze zdjęciami, plakaty i inne ozdoby, które wieszamy na ścianie, zajmują minimalną ilość miejsca, ale potrafią nadać wnętrzu nowy styl. Naścienne dekoracje dużo mówią o mieszkańcach – o ich pasjach, zainteresowaniach, guście i historii życia. Jeden, dobrze dobrany do wnętrza obraz wystarczy, aby aranżacja wydawała się pełna. Ozdoby na ścianie przyciągają wzrok, dlatego tak ważne jest, aby zawiesić na niej przedmioty piękne i oryginalne. Nie wystarczy jednak znaleźć odpowiedni obraz lub ramkę – dekoracje na ścianie trzeba w odpowiedni sposób rozmieścić oraz zawiesić.

Istotną kwestią są proporcje. Trzeba uwzględnić wielkość wnętrza oraz rozkład innych sprzętów. Celem jest stworzenie ciekawej, harmonijnej całości – unikajmy zagracania ścian. Jeśli decydujemy się na powieszenie kilku ramek, trzeba starannie przemyśleć ich układ oraz starać się, aby razem tworzyły jednolitą kompozycję. Kolory obrazów i ramek powinny nawiązywać do kolorystyki wnętrza. Jeśli nie czujemy się pewnie w kwestii łączenia barw i stylów, postawmy na symetrię i prostotę – gładkie, jednokolorowe, białe, czarne lub szare ramy pasują niemal do każdej aranżacji. Uniwersalnym rozwiązaniem będą motywy roślinne oraz proste napisy na gładkim tle. Wybierając miejsce na obraz, musimy uwzględnić rozmiary oraz położenie innych sprzętów. Mała, pojedyncza ilustracja będzie mało widoczna w pobliżu dużego mebla. Lepszy efekt uzyskamy na przykład, wieszając obok siebie dwa duże obrazy.

Ostatnim wyzwaniem jest powieszenie dekoracji. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w sprzęt, taki jak poziomica, który umożliwi równe zawieszenie obrazu. Krzywo powieszona rama nigdy nie prezentuje się dobrze. Tradycyjnie obrazy wieszamy na gwoździu. Jest to rozwiązanie proste, ale nie zawsze się sprawdza. Gwoździe pozostawiają nieestetyczne otwory, które będą kłopotliwe, jeśli zdecydujemy o zmianach w aranżacji. Problemem może być wbijanie gwoździ. Przy ściankach działowych wystarczy zwykły młotek, jednak w przypadku ścian nośnych często konieczny jest bardziej specjalistyczny sprzęt.

Czym zastąpić gwoździe? Możemy zdecydować się na specjalne taśmy, rzepy i haczyki samoprzylepne, które można następnie usunąć bez śladu. Taka metoda umożliwia zmiany oraz ułatwia ewentualne poprawki. Przy większych i cięższych dekoracjach polecane są specjalne szyny. Wieszanie obrazów nie jest jednak koniecznością. Do wyeksponowania dekoracji możemy wykorzystać elementy aranżacji, takie jak półki, szafki lub gzymsy. W dużych, nowoczesnych przestrzeniach obrazy będą dobrze wyglądać po prostu oparte o ścianę.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozmieszczeniu obrazów w Twoim domu lub mieszkaniu, uzyskasz ją w naszym biurze projektowym: https://projektmieszkanie.pl/.