1

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Łóżko to najważniejszy element sypialni. Ten mebel znajdziemy w każdym domu. Wybór odpowiedniego łóżka to bardzo ważna kwestia. Na sen przeznaczamy niemal jedną trzecią życia. Nocny wypoczynek pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania na kolejny dzień. Sen to lekarstwo i kosmetyk w jednym.

Jak zadbać o dobry i zdrowy sen?

Warto wydzielić osobną sypialnię lub miejsce przeznaczone do wypoczynku, wyraźnie oddzielone od strefy dziennej, unikać korzystania ze sprzętów elektronicznych tuż przed snem, zadbać o ciszę i zaciemnienie sypialni. Zasypianie ułatwiają także właściwa dieta oraz picie ziół o działaniu uspokajającym. Olbrzymie znaczenie ma oczywiście to, na czym śpimy – dobrze dobrana poduszka i pościel, ale również łóżko. Odpowiedni mebel sprawi, że sen będzie przyjemnością i rzeczywiście pozwoli nabrać sił. Nie zapominajmy też, że łóżko to element aranżacji wnętrza i powinno tworzyć harmonijną całość z resztą wyposażenia.

Łóżka często wybierane do sypialni

W sypialni doskonale sprawdza się klasyka, czyli drewniane łóżko. Ten prosty mebel pasuje do każdej stylistyki. Składa się z drewnianej ramy, do której trzeba dobrać materac. Wybór materaca to kwestia indywidualna – ten element trzeba dostosować do siebie, najlepiej radząc się specjalisty. Często spotykanym rozwiązaniem w sypialniach są łóżka tapicerowane, pokryte na przykład tkaniną, skórą lub skórą ekologiczną. Zwykle takie meble wyposażone są w pojemniki na pościel, co szczególnie dobrze sprawdza się, gdy łóżko stoi we wnętrzu, z którego korzystamy również w ciągu dnia. W niektórych wnętrzach dobrze będą prezentowały się łóżka z metalową ramą.

Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, szukając idealnego łóżka, jest jego rozmiar. Wielkość mebla trzeba dostosować do wymiarów sypialni, ale również do swoich potrzeb. Najwygodniejszy będzie mebel, którego powierzchnia spania ma co najmniej 200 centymetrów. Łóżko dla jednej osoby powinno mieć szerokość minimum 80 centymetrów, choć szerokość od 90 do 100 centymetrów zapewnia o wiele większy komfort. Jeśli z łóżka będą korzystać dwie osoby, warto wybrać mebel o szerokości przynajmniej 140 centymetrów, jednak łóżko o szerokości od 160 do 180 centymetrów z pewnością będzie wygodniejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem łóżka?

Pamiętajmy, że mebel powinien być dostosowany do wielkości wnętrza, ponieważ zbyt duży mebel przytłoczy sypialnię. Praktycznym wyborem do małych pomieszczeń są łóżka wyposażone w dodatkową przestrzeń do przechowywania. Miłośnicy wieczornej lektury powinni zadbać o zagłówek – miękki i odpowiednio wysoki.