1

Jak rozmieścić oświetlenie, aby odpowiednio doświetlić mieszkanie?

Światło to jeden z najmocniej odbieranych bodźców przez człowieka. Dlatego tak ważnym elementem projektowania wnętrz mieszkań jest odpowiednie usytuowanie oświetlenia. To istotne ze względu na funkcjonalność, estetykę i zdrowie mieszkańców.

Podczas aranżacji wnętrz należy pamiętać, że oświetlenie powinno być doskonale dopasowane do potrzeb mieszkańców. Nie ma ścisłych wymogów umożliwiających poprawne zaprojektowanie go. Istnieje jednak kilka sprawdzonych porad.

Podstawowe zasady projektowania oświetlenia

Instalację elektryczną należy szczegółowo przemyśleć już na etapie projektu wnętrza mieszkania. Powinno się stworzyć kilka grup oświetleniowych, których będzie można używać jednocześnie lub naprzemiennie. Podczas projektowania wnętrza ogranicza się liczbę akcentów świetlnych, ilość i kierunek padania światła.

Przy aranżacji wnętrz mieszkań należy użyć trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego (lampy, żyrandole), kierunkowego (lampki, kinkiety) i dekoracyjnego (np. oprawy we wnękach).

Oświetlenie a funkcja miejsca

Przy projektowaniu małych mieszkań oświetlenie umieszcza się tak, aby nie przeszkadzało, gdy dane pomieszczenie zmieni w ciągu dnia swoją funkcję. W dużych mieszkaniach trzeba wydzielić przestrzenie i oświetlić je zgodnie z ich przeznaczeniem.