1

Jak urządzić małe mieszkanie typu studio?

Małe mieszkanie typu studio to sypialnia, salon, jadalnia i kuchnia w jednym. Jest więc ono doskonałym rozwiązaniem dla singli i par. Jednak, co oczywiste, zaprojektowanie i aranżacja wnętrza typu studio, które pełni jednocześnie kilka funkcji, nie jest proste. Poniżej zamieszczamy kilka porad.

Wyznacz strefy
Projektując małe wnętrze typu studio warto wyraźnie zaznaczyć strefy, które będą mieć różne przeznaczenie: od miejsca do pracy, przez wypoczynek, po przygotowywanie jedzenia. Podczas aranżacji małego mieszkania nie trzeba dzielić go za pomocą ścianek działowych, parawanów itp. Jeśli projektując wnętrze nie zastosujemy również drzwi wewnętrznych, w pełni wykorzystamy jego walory przestrzenne.
Określ styl
Bardzo ważne przy projektowaniu wnętrz mieszkań typu studio jest ujednolicenie stylu. Pozwoli to na stworzenie spójnej koncepcji. Należy unikać eklektyzmu. Warto wybrać jeden element wystroju (np. meble), do którego będzie się dobierać pozostałe elementy. Ponadto aranżacja wnętrz mieszkań o małych rozmiarach wiąże się z wyborem jasnych kolorów ścian, mebli i dodatków, a także z minimalizmem, czyli umieszczaniem jak najmniejszej liczby sprzętów.