1

Jak urządzić loft?

“Loft” to angielska nazwa strychu lub poddasza. W ten sposób określa się także bardzo modny typ mieszkania, urządzony w budynku poprzemysłowym, na przykład starej fabryce lub spichlerzu – są to tak zwane hard lofty. Obecnie modne są soft lofty, czyli budynki i mieszkania stylizowane na pofabryczny klimat. Jednak wszystkie wnętrza tego typu mają wspólne cechy: są minimalistyczne, proste, trochę surowe, oszczędne w formie. Ważna jest w nich przestrzeń oraz zachowanie przemysłowego klimatu, połączonego z nowoczesnym designem.

Jak urządzić loft?

W lofcie przestrzeń powinna być jak najbardziej otwarta, dlatego warto zrezygnować z ścianek działowych. Lepszym rozwiązaniem jest wydzielenie sfer do gotowania, pracy i odpoczynku. Jeśli nie chcemy wyburzać wszystkich ścianek, warto otworzyć przestrzeń w inny sposób, na przykład przez poszerzenie otworów drzwiowych. Duże znaczenie mają również kolory – pomalowane na biało ściany optycznie powiększą przestrzeń.

W kolorystyce ścian i mebli warto postawić na minimalizm. W mieszkaniach typu loft powinny dominować odcienie bieli i szarości. Styl przemysłowy nie boi się również bardziej ryzykownych rozwiązań, takich jak na przykład betonowa podłoga czy surowa cegła na ścianie.

Dodatki nadadzą charakter

Przemysłowy charakter wnętrzu nadadzą dodatki. Oświetlenie powinno być proste – do tego typu wnętrza doskonale pasują żarówki na kablach i porozwieszane na ścianach lampki. Bardzo dobrze będą wyglądały postarzane drewniane akcesoria, a także metalowe lub szklane elementy. Nie powinniśmy jednak przesadzać z industrialnym charakterem wnętrza. Atmosferę ociepli duża, wygodna kanapa, a koloru dodadzą tabliczki z ciekawymi napisami, klimatyczne plakaty lub nowoczesne obrazy.

Mieszkanie typu loft to świetne rozwiązanie dla osób lubiących nowoczesny, minimalistyczny styl, preferujących kreatywne oraz pomysłowe wnętrza.