1

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Styl boho kojarzy się z fantazją, bogactwem wzorów i kolorów oraz luzem. Jest oryginalny i niezwykle różnorodny. Boho to właściwie połączenie różnych stylów – znajdzie się tutaj miejsce na artystyczny szyk, motywy ludowe, design z lat 60., niezobowiązujący, hipisowski charakter oraz arabskie i orientalne wzory. W stylu boho dźwięczy duża dawka wolności. Jak urządzić mieszkanie w takiej stylistyce, aby uzyskać niezwykły efekt?

We wnętrzach urządzonych w stylu boho nie ma miejsca na prostotę albo nowoczesny minimalizm. Motywem przewodnim powinno być bogactwo – wzorów, barw, materiałów i tekstur. Styl boho to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają urozmaicenia i lubią wnętrza niebanalne, które oddają charakter właściciela. Styl boho to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej aranżacji. Słowo „boho” pochodzi od wyrazu „bohema”, dlatego jest to styl, w którym dobrze będą czuły się artystyczne dusze.

Styl boho łączy w sobie różne stylistyki. Znajdziemy tutaj elementy etniczne, kwiatowe i naturalne, a także folkowe i geometryczne. Dozwolone są zestawienia barw i motywów, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie. W stylu boho staramy się zestawiać ze sobą te różnorodne elementy i tworzyć pomiędzy nimi relacje. Aranżacje w stylu boho mogą być pełne kolaży. Na ścianach możemy tworzyć barwne kompozycje tapet. Jak najbardziej na miejscu są ręcznie robione patchworki, na przykład w postaci narzut oraz poszewek. Wśród tekstyliów mogą znaleźć się motywy ludowe, dziergane serwetki, wełniane kilimy, a także indyjskie i cygańskie narzuty – zestawianie ze sobą wzorów i kolorów to prawdziwe wyzwanie dla kreatywności.

Chyba żaden styl nie daje nam tyle wolności. W aranżacjach w stylistyce boho obok siebie mogą stanąć stolik z lat 60., plecione krzesło oraz łóżko nakryte indyjską narzutą. Na podłodze może znaleźć się ręcznie tkany dywan, a na kwiatowej tapecie ciekawy plakat. Wśród dodatków we wnętrzu zaaranżowanym w tym stylu odnajdą się zarówno designerskie i nowoczesne gadżety, jak i rodzinne pamiątki, bibeloty z podróży oraz ręcznie zdobiona ceramika. Nie zapominajmy też o naturalnej zieleni i roślinach – nie tylko na tapetach i materiałach.

We wnętrzu urządzonym w stylu boho nie królują harmonia i spójność – tutaj panują raczej awangarda, radość i wolność, ponieważ nie trzeba zwracać uwagi na sztywne reguły. Styl boho sprawia, że wnętrza zyskują szczególny klimat – ma być swobodnie i wygodnie. Decydując się na aranżację w stylu boho, inspiracji warto szukać na targach staroci, na których możemy znaleźć prawdziwe skarby.