1

Jak urządzić spiżarnię?

Spiżarnia nie jest niezbędnym pomieszczeniem, jednak z pewnością ułatwia życie w gospodarstwie domowym. Spiżarnia służy do przechowywania jedzenia – produktów spożywczych, przetworów, warzyw, owoców oraz gotowych potraw. Nie jest to popularne rozwiązanie, ponieważ w wielu domach i mieszkaniach funkcje spiżarni przejęły urządzenia, takie jak lodówka lub zamrażarka. Spiżarnia daje nam jednak wiele możliwości i możemy przechowywać w niej także żywność, która nie wymaga warunków chłodniczych oraz gromadzić zapasy. Dzięki spiżarni jesteśmy w stanie lepiej zorganizować i uporządkować kuchenne szafki i lodówkę. Jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie obok kuchni, warto urządzić w nim spiżarnię.

Aranżacja pomieszczenia na spiżarnię

W spiżarni nie może zabraknąć dobrej wentylacji, aby temperatura była odpowiednia do przechowywania żywności. Pomieszczenie, w którym magazynujmy produkty spożywcze, musi być dobrze przewietrzone, aby jedzenie dłużej pozostało świeże. Jeśli chodzi o naturalne źródła światła, okno w spiżarni nie powinno być duże, aby pomieszczenie nie nagrzewało się zbyt mocno. Dobrym pomysłem jest urządzenie spiżarni w północnej części mieszkania, co pomoże zapewnić niższe temperatury i optymalne warunki dla naszych zapasów. Takie pomieszczenie nie powinno też znajdować się w pobliżu kaloryferów, pieców oraz innych źródeł ciepła.

Podczas aranżacji spiżarni zwróćmy uwagę na materiały wykończeniowe, które powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Na podłodze świetnie sprawdzą się na przykład linoleum, gres, kamień lub kafelki, ściany można pomalować farbą lateksową. Drzwi do spiżarni powinny zapewniać wygodny dostęp, a jednocześnie być szczelne. Nie możemy pominąć kwestii oświetlenia – podstawą jest główna lampa, ale odnalezienie potrzebnych produktów zapewnią dodatkowe elementy oświetleniowe w wybranych miejscach.

Wyposażenie spiżarni

Kolejny krok to wyposażenie spiżarni. W takim wnętrzu najlepiej ustawić otwarte regały lub zawiesić półki, dzięki którym zyskamy wygodny dostęp do zapasów. Przymocowane do ściany półki sprawdzą się w przypadku ciężkich produktów i opakowań – to dobry sposób na przechowanie przetworów w szklanych słoikach. Meble w spiżarni powinny być wykonane z trwałego materiału, na przykład metalu, tworzywa sztucznego, drewna lub wodoodpornej sklejki. Podczas zakupów gotowych regałów i półek trzeba zwrócić uwagę na ich maksymalne obciążenie. Drobne opakowania i produkty najlepiej przechowywać w szufladach. W niektórych spiżarniach przydadzą się także haki do powieszenia suszonych ziół, grzybów lub wędlin.

W spiżarni możemy przechowywać także rzadko używane sprzęty kuchenne. Warto schować je w zamkniętych półkach w dolnej części mebli, aby nie obciążały półek, ale były łatwo dostępne.

Oczywiście jeśli nie wiesz, jak zagospodarować przestrzeń w swojej spiżarni i przydałaby Ci się pomoc specjalistów, w Projekt Mieszkanie czekamy na kontakt – https://projektmieszkanie.pl/.