1

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Wbrew pozorom, urządzenie ładnej i funkcjonalnej łazienki na poddaszu nie jest takie trudne. Takie pomieszczenie ma wiele zalet. Łazienka na poddaszu ma niepowtarzalną atmosferę, okno w połaci dachu gwarantuje dostęp naturalnego światła, to również dobry sposób na funkcjonalne wykorzystanie skosów pod dachem. W tym przypadku kluczowa jest rola dobrego projektu, który uwzględnia wymiary pomieszczenia i sprzętów łazienkowych.

Łazienka na poddaszu – ważne liczby

Projektując łazienkę na poddaszu musimy pamiętać, że powierzchnia podłogi z powodu skosu nie jest rzeczywistą powierzchnią, jaką mamy do dyspozycji. Jednak skos daje również dodatkowe możliwości, takie jak możliwość instalacji okna połaciowego.

Aby wygodnie korzystać ze sprzętów łazienkowych, musimy pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu ich usytuowania. Przestrzeń pod skosem wydaje się bardzo dobrym miejscem na umieszczenie wanny. Zależnie od wybranego modelu, czubek głowy osoby siedzącej w wannie znajduje się na wysokości około metra i taki wymiar musimy uwzględnić w swoim projekcie. Nie zapominajmy również o miejscu potrzebnym do wyjścia z wanny. Jeśli wolimy prysznic, musimy zainstalować go przy najwyższej ścianie – na kabinę należy przeznaczyć około dwóch metrów, więc umieszcza się ją jak najdalej od ścianki kolankowej.

Umywalka jest zwykle zawieszana na wysokości około 85 centymetrów, jednak jeśli chcemy powiesić nad nią lustro, musimy przeznaczyć na ten cel pd 180 do 200 cm. Wysokość sedesu razem ze stelażem to około 130 centymetrów i na takiej wysokości ścianie możemy go zamontować. W miejscu, w którym wstajemy, pomieszczenie powinno mieć wysokość około dwóch metrów. Podobnie jest w przypadku pralki. Samo urządzenie nie jest wysokie, jednak musimy pamiętać o przestrzeni, która pozwoli nam na swobodne wyjmowanie prania z bębna pralki.