1

Kominek w mieszkaniu – czy to możliwe?

Kominek tworzy wyjątkową atmosferę w domu. Ociepla nie tylko wnętrze, w którym się znajduje – może być również elementem systemu ogrzewania. Płomienie w palenisku to przyjemny widok, szczególnie podczas jesiennych i zimowych wieczorów, kiedy dni są krótkie, a za oknem jest zimno. Kominek sprawia, że wnętrze zyskuje bardziej rodzinny, przytulny charakter. Palenisko to także piękna dekoracja. Dobrze dobrany kominek to ważny element aranżacji wnętrza, który odnajdzie się w każdej stylistyce. Czy na taką przyjemność mogą pozwolić sobie tylko właściciele domów? Mieszkańcy lokali w budynkach wielorodzinnych również nie muszą rezygnować z wymarzonego kominka!

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować w mieszkaniu tradycyjny kominek?

Warunki techniczne, jakie trzeba bezwzględnie spełnić, znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z kwietnia 2002 roku w rozdziale „Ogrzewanie pomieszczeń”. Warunkiem instalacji kominka w mieszkaniu jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej, która bierze pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników paleniska, a także innych mieszkańców oraz budynków i na tej podstawie podejmuje decyzję. Kominek można zamontować w mieszkaniu w budynku, który nie ma więcej niż 4 kondygnacje naziemne. Wnętrze, w którym ma znaleźć się palenisko, musi mieć właściwą kubaturę oraz być wyposażone we własny przewód dymowy. Jeśli konieczne jest zbudowanie komina, zgodę musi wyrazić wspólnota mieszkaniowa, na mocy uchwały.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie uda się spełnić warunków technicznych lub uzyskać zgody wspólnoty?

W tych przypadkach, a także wtedy, gdy nie chcemy poświęcać czasu i funduszy na remont, warto wziąć pod uwagę inne rozwiązania, łatwe w montażu i eksploatacji, które są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków.

Jedną z propozycji są biokominki, zasilane biopaliwem. To urządzenia ekologiczne, które nie produkują dymu ani sadzy. Zamontujemy je w dowolnym miejscu mieszkania. W biokominkach można stosować pięknie pachnące olejki eteryczne. Trzeba jednak pamiętać, ze biokominek nie jest bardzo wydajnym źródłem ciepła i przy jego pomocy nie ogrzejemy dużej powierzchni.

Inną alternatywą dla klasycznego kominka jest kominek elektroniczny, który również wystarczy ustawić w wybranym wnętrzu, aby cieszyć się ciepłem paleniska. Kominek elektroniczny jest bezpieczny, a przy tym bardzo efektowny – ciekawy efekt płomienia uzyskamy przez podświetlenie pary wodnej. Kominki elektroniczne są wygodne w użyciu, nie wymagają stosowania paliwa i bez problemu można nimi sterować.